IMG 0810

Alates 1997. aastast peetakse vahetult enne Lydia Koidula sünniaastapäeva tema nooruslinnas Pärnus eesti esimesele naisluuletajale vääriline üleriigiline etlejate konkurss „Koidulauliku valgel”. Et saata võistlustulle kõige paremad noored esinejad, korraldame meie oma koolis juba neljandat aastat järjest novembrikuus konkursi, kus võtavad üksteiselt mõõtu maakonna tublimad etlejad. Nende hulgast valib žürii parimad esinema Pärnusse.
19. sajandil astus oma luuletustega argselt eesti rahva ette noor Lydia, postipapa Jannseni tütar. Aga tema sõnal ja mõttel oli jõudu – see läks lugejate hinge, nii et poetess ise nentis, „mis südamest tulnd, mingu jälle südame!” Koidula looming on eestlaste mälus: ikka loeme tema luuletusi, ikka laulame tema sõnadele loodud laule, ikka korraldame etluskonkursse. Maakondlik võistlus toimus 21. novembril kooli lugemissaalis. Etlejatele ja külalistele lõid võistulugemiseks mõnusa, sooja õhkkonna meie õpilased sõnalis-muusikalise sissejuhatusega. Seejärel võis võistulugemine alata.

Lisaks Koidula tekstidele esitati sel aastal konkursil kaasautorina Karl Martin Sinijärve loomingut. Tekstide valik oli väga huvitav ning lai. Peab tõdema, et kohale olid tulnud tõelised luulehuvilised, kes oskasid oma luulevaliku ilmekalt kuulajateni tuua ja huviga jälgisid teisi etlejaid.
Kui on palju häid tekste ning palju häid etlejaid, siis žürii töö pole sugugi lihtne. Seekord valisid paremate hulgast parimad välja Anne Kippar Jõhvi Keskraamatukogust, Aime Aarma ning Margit Aavere Kohtla-Järve Keskraamatukogust.
Tulemused olid järgmised:

5.-9.klasside vanuserühm
I koht MARJANA TJULJUKOV 8.kl Sillamäe eesti põhikool. Marjana esindab Ida-Viru maakonda üleriigilisel üritusel Pärnus.
II koht RASMUS BOŽEN 9.kl Kohtla-Järve Järve kool
III koht RASMUS PAU 7.kl Kohtla-Järve Järve kool

10.-12.klasside vanuserühm
I koht GEREL ATHERON NORMAK 11.kl Jõhvi Gümnaasium. Gerel Atheron esindab Ida-Viru maakonda üleriigilisel üritusel Pärnus.
II koht MARLEEN LOIK 12.kl Iisaku Gümnaasium
III koht HENRY KNUDE 11.kl Iisaku Gümnaasium
Žürii eripreemia pälvis KRISTO VAHT 6.kl (Järve kool) ning tema oli ka publiku lemmik.

koidulaulik

Kokku oli 18 esinejat viiest koolist. Eriti hea meel on selle üle, et etlusest peavad lisaks tütarlastele lugu ka noormehed.
Koidula tekste mõista, neid tõlgendada, mõtet kuulajateni tuua pole noorel inimesel sugugi lihtne. Seepärast imetleme neid õplasi, kes on valmis lisatööd tegema, ning õpetajaid, kes tahavad ja suudavad Koidula loomepärandi vastu lastes huvi äratada.
Kõiki osalejaid ootasid mälestusmeened ning tänukaardid, võitjad said kiidukirjad ning raamatud. Loomulikult oli kingikotis ka šokolaad ning pastapliiats.
Täname kõiki osalejaid ning ootame etlejaid jälle külla 2020. aasta novembrikuus, et Koidulaulikule ja Koidulaulikust lugeda.
Eriline tänu sponsoritele: IVOLile, Kohtla-Järve Linnavalitsusele, Selverile ning Kohtla-Järve Järve Koolile, kes meie üritust toetasid.

Ilme Hallik,
eesti keele ja kirjanduse õpetaja,
ürituse korraldaja

Leia meid